Středa, 29 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZajímavostiKolekce z nepoužitých stanů i streetwear inspirované ulicí: Mladé a stylové návrhářky...

Kolekce z nepoužitých stanů i streetwear inspirované ulicí: Mladé a stylové návrhářky mění svět módy

České mladé návrhářky se zaměřují na upcyklaci materiálů. Využívají i materiál ze stanů, který by jinak šel na spálení. Ale mluví io tom, které módní ikony jsou jejich vzory.

NaDiva.sk vám postupně představujeme 8 mladých talentů ze světa módy, kteří nám popovídají nejen o jejich tvorbě, ale i rozhodnutí, co je vedlo začít pracovat ve světě módy. Minulý týden to byly 2 mladé návrhářky ze Slovenka, dnes si představíme až 3 z České republiky.

Jako každý rok jsme se takto jako exkluzivní partneři rozhodli podpořit projekt European Fashion Accelerator (dále jako EFA), který se zaměřuje na podporu lokálního trhu a podporu mladých módních návrhářů ze zemí V4.

Móda očima mladých talentů
EFA je intenzivní program vytvořený na podporu talentovaných studentů v kreativních odvětvích v regionu V4 a funguje jako efektivní most mezi kreativním a obchodním světem.

EFA založila v roce 2012 společnost Unique One Events pod vedením Karolíny Bosákové (producentka Unique Fashion Week v České republice a Košice Fashion Week ve Slovenské republice) s cílem úspěšně pomáhat středoevropským návrhářům a sdílet osvědčené postupy mezi univerzitami. I proto se dnes podíváme na další tři mladé módní talenty z V4 a tentokrát to budou Češky.

Udržitelnost na prvním místě
Vztah mezi udržitelností a luxusem byly jedním z hlavních témat, která zaznívala během dvou vzdělávacích dnů v obou panelech.

Martyn Roberts – ředitel a zakladatel společnosti Fashion scout (UK) říká: „Vztah mezi luxusem a udržitelností je náročný. Luxusní značky jsou značky, na kterých chtějí společnosti vydělávat. To dělají všechny. A tak chtějí věci prodávat, a proto potřebují, aby je lidé kupovali.“

„Ale udržitelnost sama o sobě a oceňování řemesel a udržitelných látek, a starost o životní prostředí, není vlastní cestou luxusu. Je to něco, co je pro nás všechny nezbytné. Ale také musíte být v pozici, kdy si můžete dovolit, o to pečovat.“

České zastoupení
Tohoto programu se účastní talenty ze 4 zemí. Mezi nimi nechybí samozřejmě ani Slováci a Češi. Za Českou republiku byly vybrány tři návrhářky – Kristina Hončarivová a Laura-Andrea Žižková, které prezentují svoji tvorbu pod značkou LÅKA. Obě dívky jsou absolventkami Fakulty umění a designu UJEP.

Společně založili značku LÅKA, která se soustředí na streetwear a udržitelnost. Jejich kolekce nese název LAMÉ+STAN? a skládá se ze dvou diplomových kolekcí. LAMÉ využívá staré lurexové látky z divadla a STAN látky z nepoužívaných stanů.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články