Překvapila vás nepříjemná vyrážka? Znáte to. Chystáte se na rande, na večírek nebo pracovní pohovor a právě večer předtím se vám na tváři objeví nepěkná vyrážka.
Vytlačovat nebo ne? Díky jednoduchým kosmetickým trikům se akné zbavíte
Zdá se, že akné ví přesně, kdy se má objevit – vždy, když to nejméně potřebujeme. Jak se zbavit vyrážky za jednu noc? Je to vůbec možné?
Úplně logicky vás pohled na vyrážku automaticky nutí vytisknout ji. Mačkat z každé strany, dokud nevyjde veškerý hnis a maz. Jenže takto nebudete druhý den určitě vypadat krásněji. Naopak dermatologové upřednostňují nevytlačovat a místo toho použít jinou fintu. Dr. Purvisha Patel, certifikovaná dermatoložka a zakladatelka Visha Skincare zveřejnila v magazínu Elle speciální trik. Říká, že: „Vyrážky jsou mikroinfekce vlasových folikulů. Pravděpodobně se nebudete umět zbavit pupínků přes noc, ale můžete je zlepšit tak, že se bude zdát, že jsou pryč.“
Nejdůležitější jsou správné ingredience
Pupínky jsou běžně způsobeny čtyřmi věcmi: ucpání folikulů, růst mikrobů, produkce kožního mazu (nebo přidávání oleje do pokožky) a zánět. Všechny tyto problémy lze řešit již na začátku. Potřebujete k tomu však ty správné ingredience. Nejčastějším způsobem je použití benzoylperoxidu, síry, tea tree oleje nebo produktů kyseliny salicylové předtím, než půjdete spát.
Prvořadé je vysušit vyrážku
Benzoylperoxid je bělící činidlo, které zabíjí mikroby a vysušuje maz ve folikulu. Tea tree olej a síra fungují podobně jako benzoylperoxid tím, že vysušují pupínek. Výsledkem je, že vyrážka ráno vypadá menší. Můžete také použít lokální přípravky na předpis, pokud náhodou nějaké máte ve své lékárničce. Výborně pomáhají gely, které obsahují klindamycin, antibiotikum nebo minocyklin.
Pokud upřednostňujete přípravky, které nevyžadují lékařské potvrzení, nejprve vyzkoušejte kyselinu salicylovou. Produkty z kyseliny salicylové vysušují pupínek a zabíjejí všechny mikroby. Také odlupují pokožku na vrchu, aby vypustili veškerý nahromaděný hnis z folikulu.
Jaké peelingy jsou nejlepší prevencí?
Preventivně je vhodné používat peelingové čisticí prostředky, neboť pomáhají uvolnit póry a tak zabránit vzniku vyrážek. Odbornice doporučuje přípravky, které obsahují kyselinu salicylovou, kyselinu glykolovou, kyselinu mléčnou, olej z čajovníku a vitamíny B na odlupování pórů, snížení růstu mikrobů a zklidnění zánětu.
Když už jste zoufalá a nic nefunguje
V tom případě zkuste hydrokortizonový krém. Volně prodejný hydrokortizonový krém může být rychlým řešením zarudnutí, pokud jej nepoužíváte více než tři noci za sebou. Nenanášejte jej nahrubo, může vám ucpat póry. Nejlepší funguje hydrokortizonový krém na bázi kyseliny hyaluronové, protože kyselina hyaluronová je molekula vážící vodu, která neucpává póry.